Committees

Governance

Committees

Our Board of Commissioners is assisted by the Audit Committee, the Governance, Nomination and Remuneration Committee, the Risk Mitigation Committee, and the Contract of Work Committee in carrying out its duties and responsibilities to supervise the management of the Company and to give advice to the Board of Directors.

Click to expand and learn more about our Committees.

Audit Committee

The Audit Committee is an independent committee to assist the Board of Commissioners in overseeing the process and integrity of governance, risk management and internal control practices in the Company. The Audit Committee reports directly to the Board of Commissioners.

The Committee’s membership was established based on POJK No.55/POJK.04/2015 concerning the Establishment and Implementation Guidelines for Audit Committees. The Committee’s membership shall consist of at least three members, with at least one Independent Commissioner and parties from outside of the Company.

Download the Charter of the Audit Committee

Audit Committee Composition as of December 31, 2021:

Name Title Tenure
Rudiantara Chairman July 28, 2020 - present
Herwan Ng Member May 1, 2019 - present
Felia Salim Member January 1, 2020 - present

Profile of members of the Audit Committee whom are member of the Board of Commissioners is presented in the Board of Commissioners profiles pages, while profile of the other member of the Risk Mitigation Committee is presented below.

Herwan Ng - Member of the Audit Committee

Herwan Ng - Member of the Audit Committee
Age 49 years old
Nationality Indonesian
Legal Basis Appointment The first appointment as a member of the Audit Committee by virtue of a written resolution of the Board of Commissioners dated May 1, 2019, and re-appointed by virtue of the resolution of the Board of Commissioners adopted at the April 27, 2021 meeting.
Education History
  • Master of Business Administration, Edinburgh Business School, Heriot-Watt University, Edinburgh, United Kingdom
  • Bachelor's degree in Economy, University of Tarumanagara, Jakarta, Indonesia
Concurrent Position
  • Member of the Audit Committee of PT Industri Jamu & Farmasi Sido Muncul Tbk, 2021 – Present
  • Member of the Audit Committee of PT Samudera Indonesia Tbk, 2021 – Present
  • Member of the Audit Committee of PT Archi Indonesia Tbk, 2021 – Present
  • Member of the Audit Committee of PT Goodyear Indonesia, 2019 - Present
  • Independent Commissioner and Chairman of the Audit Committee of Hewlett Packard Finance Indonesia, 2016 – present
Work Experience
  • Managing Director, AWR Lloyd, 2019 - 2020
  • Finance Director and Chief Financial Officer, Rio Tinto Indonesia, 2005 - 2019
  • Assurance and Business Advisory, Senior Manager, PwC, Indonesia and Netherlands, 1995 - 2005
Affiliate Relationship Has no affiliate relationship

Felia Salim - Member of the Audit Committee

Felia Salim - Member of the Audit Committee
Age 64 years old
Nationality Indonesian
Legal Basis Appointment The first appointment as a member of the Audit Committee by virtue of a written resolution of the Board of Commissioners dated January 6, 2020 and re-appointed by virtue of the resolution of the Board of Commissioners adopted at the December 8, 2021 meeting.
Education History
  • Master of Political and Economic Science, Carleton University, Ottawa, Canada
  • Bachelor of Arts, Carleton University, Ottawa, Canada
Concurrent Position
  • Member of Board of Directors/Independent Director of the Indonesian Exim Bank, Chairperson of the Risk Management Oversight Committee, 2018 - Present
  • Member of Board of Directors of The &Green Fund, a Dutch based blended finance foundation, 2018 - Present
Work Experience
  • Vice President Director PT Bank Negara Indonesia Tbk, 2008 - 2015
  • Independent Commissioner PT Bank Negara Indonesia Tbk, 2004 - 2008
  • Deputy Chairman of Indonesian Bank Restructuring Agency (BPPN), 2001 - 2002
  • Chairman of the Secretariat at the Financial Sector Policy Committee, 2000 - 2001
Affiliate Relationship Has no affiliate relationship
Philanthropic Engagement
  • HSBC Climate Advisory Panel
  • Member of the Clean Energy Forum
  • Chairperson of the Board of Transparency International Indonesia
  • Vice Chairperson of the Global Alliance for Improved Nutrition
  • Board of the Climate and Land Use Alliance
  • Board of the Blue Abadi Fund in Marine Conservation
Governance, Nomination and Remuneration Committee

The Corporate Governance, Nomination and Remuneration Committee duties and responsibilities are to assist the Board of Commissioners in matters related to corporate governance, and nomination and remuneration processes. The Governance, Nomination and Remuneration Committee was established based on the Board of Commissioners’ Meeting decision dated March 27, 2017.

Pursuant to POJK No.34/POJK.04/2014 on Nomination and Remuneration Committee of Public Companies, the Governance, Nomination and Remuneration Committee composition shall consist of at least three members, with one member acting as Chairman who is also an Independent Commissioner. Other members may be members of the Board of Commissioners, parties from outside the Company, as well as those who hold managerial positions under the Board of Directors in charge of human resources.

Download the Charter of the Governance, Nomination and Remuneration Committee

Members of the Governance, Nomination and Remuneration Committee are appointed by the Board of Commissioners for a 3-year term.

Governance, Nomination and Remuneration Committee as of June 21, 2022:

Name Title Date of Appointment
Rudiantara Chairman July 29, 2020
Deshnee Naidoo Member
Alexandre Silva D’Ambrosio Member June 12, 2020
Yusuke Niwa Member
Dadan Kusdiana Member

Profile of members of the Corporate Governance, Nominantion and Remuneration Committee who are members of the Board of Commissioners is presented in the Board of Commissioners profiles pages.

Risk Mitigation Committee

The Risk Mitigation Committee was established based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in the meeting of the Board of Commissioners on March 27, 2017. The Risk Mitigation Committee assists the Board of Commissioners with respect to a risk management application and implementation supervision.

Members of the Risk Mitigation Committee comprised of no less than 3 (three) members appointed by the Board of Commissioners for a 3 (three)year term, provided that one member is concurrently the Chair and an Independent Commissioner, and other members shall be nominated by the entitled shareholders.

In 2021, there were no changes in the membership of the Risk Mitigation Committee, the composition of the Risk Mitigation Committee as of December 31, 2021 comprised of a Chairman and three members.

Download the Charter of the Risk Mitigation Committee

Risk Mitigation Committee Composition as of June 21st, 2022

Name Title Tenure
Raden Sukhyar Chairman First appointment based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in a meeting on August 16, 2019 and was re-appointed based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in a meeting on April 27, 2021.
Luiz Fernando Landeiro Member First appointment based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in a meeting on April 2, 2019 and was re-appointed based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in a meeting on April 27, 2021
Justin Thompson Member First appointment based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in a meeting on April 2, 2019 and was re-appointed based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in a meeting on April 27, 2021
M. Rachmat Kaimuddin Member June 21st, 2022

Profile of members of the Risk Mitigation Committee who are members of the Board of Commissioners is presented in the Board of Commissioners profiles pages, while the profile of the other member of the Risk Mitigation Committee is presented below.

Justin Thompson - Member of the Risk Mitigation Committee

Justin Thompson - Member of the Risk Mitigation Committee
Age 35 years old
Nationality Canadian
Legal Basis Appointment The first appointment was based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in a meeting on April 2, 2019 and was re-appointed based on a resolution of the Board of Commissioners adopted in a meeting on April 27, 2021
Education History Master of Applied Science in Mineral Economics, Queens University, Kingston, Ontario, Canada
Concurrent Position
  • Manager of Operational & Enterprise Risk, Vale Canada Limited, April 2019 – present
  • Professional engineer Association of Professional Engineers and Geoscientists of Alberta, Canada
Work Experience
  • Manager Operational & Enterprise Risk, Vale Canada Limited (2019 – present)
  • Teck Resources Limited, Vancouver, British Columbia (2015 – 2019)
Contract of Work Committee

Contract of Work Committee Composition as of June 21, 2022

Name Title
Raden Sukhyar Chairman
Fabio Ferraz Member
Peter Brady Member
Kaoru Hayashi Member
Ratih D. Amri Member

Profile of members of the Contract of Work Committee who are members of the Board of Commissioners is presented in the Board of Commissioners profiles pages.

​​ ​​​